Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neuchopitelné Kosovo

21. 07. 2009 20:02:28
Schwarzenberg: Kosovo uznáme, až tak učiní valná většina států EU ..... Z právního hlediska to má své mouchy, bezpochyby... Naprosto chápu a jako právník mám velké sympatie k názoru, že bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN to není čisté právní řešení. Nicméně věci se vyvíjejí,“ prohlásil Schwarzenberg." ...

Jiří Dienstrbier napsal ,že „konflikt v Kosovu začal činností UÇK, když začalo střílet z vesnic a různých úkrytů na Jugoslávskou armádu a policii...“ Nestranný pozorovatel dění na Kosmetu musí vidět katastrofální úbytek Nealbánců na Kosmetu, obzvláště Srbů a Černohorců, Romů a lavinovitý vzestup Albánců, musí říct, že kdokoli mluví o etnické čistce Albánců, neví o čem mluví. Nesmyslně zněla slova „prezidenta“ Ibrahima Rugovy (†2005), když uprostřed vražd prováděných od UÇK (jaro 1998) prohlásil: „žádné UÇK neexistuje, vymysleli si ho Srbové, aby ospravedlnili své vojenské akce“. S. Jenkins se vyjádřil o možné NATO agresi: „Nic takového není v Chartě OSN, co by dávalo Britanii a Spojeným státům právo, aby jednostranně zaútočily na Jugoslávii za činnost (udržení bezpečnosti, pořádku) která je v podstatě v její pravomoci, jako státu“ (The Times, 20. ledna 1999).

Carla del Ponte, protisrbsky vystupující prokurátorka ICTY, vydala po odchodu z Haagu (2007) knihu „Lov: Já a váleční zločinci“ (2008). Kniha vyvolala na Západě šok, v quasi-státě Kosovo rozhořčení. V Chorvatsku kniha vyšla pod názvem, „Paní Žalobkyně“ (Profil, Záhřeb, 2008). Čtenář nevychází z údivu nad tím, co si Západ a ICTY všechno dovolují a co všechno (včetně vražd, mučení, loupeží) prošlo zatím beztrestně teroristům UÇK, které na Západě eufemisticky začali nazývat „secesionisté“, nebo dokonce „bojovníci za svobodu“, z neznalosti, za peníze, z jakýchsi zvrácených politických cílů.

V první kapitole knihy ukazuje autorka své zcela povrchní znalosti o dění v Jugoslávii, jak je zřejmě získala z jednostranných západních zdrojů. Pro otázky Kosmetu nejdůležitější je Kapitola XI (Čachrování s Kosovem /Natezanje sa Kosovom/ od 1999 do 2007). Největší šok vyvolaly údaje o tom, že teroristé UÇK odvlekli do Albánie řadu (několik set, prý 300) srbských zajatců z Kosmetu, v době kdy právě NATO tuto autonomní provincii Srbska okupovalo a mělo chránit Nealbánská etnika. Tam je popravili, odstranili některé jejich orgány a prodali je k transplantacím. Vše to zřejmě s vědomím dnešního vedení quasi-státu Kosova. Hashim Thaci prý na tom vydělal 4 milióny německých marek (švýcarský Tagesanzeiger, 26. září 2008). Asi o tom věděl i tehdejší nejvyšší představitel OSN na Kosovu Bernard Kouchner, nynější ministr zahraničí Francie, veliký nepřítel Srbů. Rada Evropy pověřila tč. vyšetřováním toho hrůzného zločinu švýcarského senátora Dicka Martyho (P. Lewis, The Guardian, 25. listopadu 2008). Zatím objevili podezřelý dům albánské rodiny Katuci, v osadě Burrel (severně od Tirany), kde se asi vraždění zajatců odehrávalo, pak byla zjištěna v Prištině jakási ilegální plastická chirurgie, kde objevili 74letého občana Izraele, právě po transplantaci ledviny. Tam zatkli i dva lékaře, Ilira Redžaje (Rexhaje), tajemníka (?) místního Ministerstva zdravotnictví. Interpol nyní pátrá po jakémsi tureckém lékaři Yusufovi Ercin Somnezovi. Pátrání podnítil nález mrtvého 23letého Turka na letišti v Prištině, na jehož těle byla jizva po vyjmutí ledviny...Řada podrobností je ve francouzském měsíčníku Balkans Infix čís.139, leden 2009, v článku „Obchod s lidskými orgány Srbů na Kosovu“.

Kosovská fakta, o kterých se zmiňuje prof. Doleček v práci Desáté výročí agrese NATO proti Jugoslávii (1999 - 2009), jsou otřesná a je nutné je neustále připomínat. V čase "sametového" opojení bylo pro většinu Čechů a Slováků nepředstavitelné, že by onen „demokratický a právní Západ" něco takového mohl připustit, podporovat či dokonce inscenovat. A zde se dostáváme k zásadnímu problému. Postoj ke kosovské kauze je jedna věc, k tzv. mezinárodním institucím, které se na ní podílely a podílí (a tím není myšleno jen NATO), věc druhá. Úporně se vyhýbáme otázce, co z toho pro nás plyne ve vztahu k EU, která tento stav nejen trpí, ale která jej i - v souhře s USA a dokonce s předstihem - sama inscenovala.

Osobně jsem přesvědčen, že na jedné straně protestovat proti důsledkům její "politiky" a na druhé straně lámat kopí za tuto instituci a její tzv. smlouvy je prostě - mírně řečeno - absurdní. Blair, Schröder, Cohn-Bendit, Fischer, Jospin, Sarkozy, Kouchner & Co., vsichni ti, kteří nyní prosazují Lisabon za každou cenu, nedemokraticky, bez ohledu na proběhlá „ústavní" referenda ve Francii, Nizozemsku a Irsku, kteří stojí za Maastrichtem a jeho deregulačními a privatizačním direktivami, které přivedly Evropu do té situace, ve které se nachází, jsou ti samí, kteří s Clintonem nesou zodpovědnost za destrukci Jugoslávie, kteří podporovali bombardovaní Srbska, kryli a kryjí Djukanovičovu mafii v Černé Hoře a politicky zorganizovali ekonomické vyrabování jejich protektorátu Kosmetu.

Tzv. regionalizace Evropy diktovaná Bruselem bourá národní státy a jejich sociální systémy a vydává Evropu na pospas vagabundujícímu nadnárodnímu kapitálu. Politika USA a EU vůči Jugoslávii vychází ze stejné filozofie a uplatňuje heslo "rozděl a panuj".

Kdo se bouří nad Kosovem a podporuje Brusel, jedná nesmyslně. Jde o obrovské selhání české "levice", která toto téma přenechala "pravici". Nejde přitom o reálně existující ČSSD, která tak jako německá SPD, britská Labour Party či francouzská PS již žádnou levicí není, myšlena je tzv. intelektuální levice, která tento zásadní rozpor není schopna či ochotna reflektovat.

Jednou větou: pokud v Česku a na Slovensku neproběhne kritická reflexe vztahu EU - Jugoslávie, nepohneme se ani o krok dál. Můžeme potom psát další petice a apely na "evropské" instituce a vyžívat se jako doposud ve fackování Václava Klause.

Kosovo neuznají navzdory výzvě Evropského parlamentu, proč jsme museli my?


Kdybych nemusel, nikdy bych Kosovo neuznal, tvrdil téměř před rokem Mirek Topolánek v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Dodnes není ovšem jasné, kdo českého předsedu vlády tlačil a jaké páky používal k tomu, že nakonec česká vláda kosovský pseudostát uznala.
Vzhledem k tomu, že do této chvíle Kosovo neuznaly z členských zemí NATO a EU země jako Španělko, Řecko, Rumunsko a Slovensko ukazuje se, že M. Topolánek byl zřejmě velmi povolný. Jmenované státy nyní neberou v potaz ani rezoluci Evropského parlamentu z 5. února, která je – a ještě Kypr – vyzývá k uznání nezávislosti srbské provincie Kosovo.

Je to ukázka toho, že je možné zachovat si tvář a nebýt sluhou.
Bělehradský zpravodajský portál B92 napsal, že po jednání Evropského parlamentu španělský velvyslanec v Srbsku Ignacio de Palacio prohlásil: „Madrid neuzná Kosovo. Pozice Španělska neuznat Albánci vyhlášenou nezávislost Kosova je neměnná a nezmění se ani po přijetí rezoluce Evropského parlamentu." Velvyslanec také uvedl, že: „Nezávislost Kosova dosud uznalo jen 54 ze 194 států. Rezoluce EP nemá zavazující charakter a byla přijata většinou z nemnoha přítomných poslanců, což také svědčí o různých pohledech na tuto otázku." Španělsko podle vyjádření Ignacia de Palacio respektuje rozhodnutí států, které Kosovo uznaly, ale samo tak učinit nehodlá.

Po usnesení Evropského parlamentu se nemění ani nesouhlasné stanovisko Rumunska. Na bezpečnostní konferenci Mnichově totiž rumunský ministr zahraničí Cristian Diaconescu 7. února ve vystoupení řekl, že Bukurešť setrvává na negativním pohledu na nezávislosti Kosova.

Tiskový tajemník velvyslanectví Řecka v Bělehradu k rezoluci EP řekl pro B92 řekl, že bez ohledu na tuto výzvu k uznání Kosova se řecké stanovisko nemění a Řecko nemá v úmyslu uznat nezávislost Kosova, nepovažuje ho za suverénní stát. Připomenul, že toto stanovisko před týdnem při návštěvě Srbska potvrdila i řecká ministryně zahraničí Dora Bakoyannisová.

Tiskový tajemník slovenského velvyslanectví v Srbsku Jan Škoda odpověděl také krátce a jasně: „Rozhodnutí Evropského parlamentu nemá vliv na pohled Bratislavy, neuznáme nezávislost Kosova."
Na příkladu uvedených států je vidět, že zaujmout Washingtonu a Bruselu nepodřízené stanovisko bylo možné a lze na něm i dlouhodobě setrvávat. Mirek Topolánek by tedy měl svůj výrok v Hospodářských novinách vysvětlit. Nutně totiž vznikají pochybnosti o samostatnosti jeho činění a motivech, kterými je veden při výkonu funkce předsedy vlády nejen v kauze uznání Kosova.

Bondsteel

 

 

Humanitarni bombardovani Nato :

http://www.srpskapolitika.com/Nato/foto-album.html

http://www.nato-tribunal.de/varvarin/photo_documentation.htm

Photo-documentation:


The bridge before the destruction


The bridge after the destruction (1)


The bridge after the destruction (2)The bridge after the destruction (3)The bridge after the destruction (4)
The bridge after destruction (5)
The Church of Saint Mother of God in VarvarinThe Church damaged after the bombing of the bridgeThe Church damaged after the bombing of the bridgeTola Apostolovic (1)


Tola Apostolovic (2)_


Tola Apostolovic (3)


Tola Apostolovic (4)


Tola Apostolovic (5)


Milivoje Ciric (1)


Milivoje Ciric (2)


Milivoje Ciric (3)


Zoran Marinkovic (1)


Zoran Marinkovic (2)


Zoran Marinkovic (3)


Zoram Marinkovic / Milan Savic (1)


Zoran Marinkovic / Milan Savic (2)


Predrag Milosevic-wounded (1)


Predrag Miloscevic (2)


Injured person (1)


Injured person (2)


Stojan Ristic (1)


Stojan Ristic (2)


Stojan Ristic (3)


Stojan Ristic (4)


Stojan Ristic (5)


Milan Savic (1)


Milan Savic (2)


Milan Savic (3)


Ruzica Simonovic (1)


Ruzica Simonovic (2)


Vojkan Stankovic (1)


Vojkan Stankovic (2)


Vojkan Stankovic / Milivoje Ciric


Dragoslav Terzic (1)


Dragoslav Terzic (2)


Dragoslav Terzic / Milivoje Ciric /Vojkan Stankovic (1)


Dragoslav Terzic / Milivoje Ciric /Vojkan Stankovic (2)


Autor: Michal Werdan | úterý 21.7.2009 20:02 | karma článku: 22.67 | přečteno: 2173x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Premiér cestovatel

Stabilita Libanonu je důležitá pro celkovou stabilitu regionu. Ta je obecně křehká – stačí málo a oheň je „na střeše“.

22.11.2017 v 0:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 394 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 398 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 33.89 | Přečteno: 1221 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.22 | Přečteno: 1004 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3005
Budu psát o věcech co mi vadí... Lidé, kteří jsou opravdu velmi divní se mohou dostat do významných pozic a mohou mít i značný vliv na dějiny. G. W. Bush


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.