Albánie zničila důkazy o kšeftování s orgány Srbů

New York - Human Rights Watch se zajímala o kšefty s orgány, které měly být odebírány zajatcům v tajné laboratoři v Albánii.Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) disponuje dodatečnými informacemi, které podporují tvrzení bývalé hlavní prokurátorky haagského soudu Carly del Ponteové, zveřejněné v její knize Lov. Del Ponteová tam píše i o prodeji orgánů kosovskosrbských zajatců.


Carla del Ponteová, hlavní žalobkyně tribunálu ICTY


Albánie zničila důkazy o zločinech na Srbech a o obchodě s lidskými orgány v roce 1999, které ve své knize popsala někdejší hlavní žalobkyně haagského tribunálu Carla del Ponteová. Srbskému deníku Press to řekl prokurátor srbského soudu pro válečné zločiny Vladimir Vukčevič.



2. 11. 2008 19:30 - TIRANA

Albánsky premiér Sali Berisha podle něho nařídil tajným službám, aby odstranily dokumenty o nezvěstných Srbech, jejich transportech a obchodě s orgány. Měl to udělat na nátlak kosovského expremiéra Ramushe Haradinaje, který čelil v Haagu obviněním z válečných zločinů v Kosovu.

Vukčevič po návštěvě Albánie řekl, že albánská prokuratura odmítla začít vyšetřovat zločiny, které na severu Albánie organizovali a páchali velitelé tehdejší Kosovské osvobozovací armády (UCK), mezi nimi i Haradinaj . Vukčevič uvedl, že albánská prokurátorka Ina Ramaová druhý den po jejich setkání odmítla všechny srbské požadavky: „Obávám se, že tu jde o politický nátlak. Vždyť za tak krátkou dobu si ani nemohla prostudovat všechny materiály, které jsme jí donesli“.

Mezi devíti požadavky Bělehradu na Tiranu nechyběla žádost, aby poskytla jména lékařů a členů zdravotnického personálu z kliniky ve vesnici Gur, kam členové UCK převáželi unesené Srby a kde jim odebírali orgány,“ podotkl Vukčevič. Dodal, že k chirurgickým zákrokům docházelo i poblíž města Burel, kde se nacházelo i výcvikové středisko UCK.

Srbský prokurátor rovněž zopakoval, že celý případ únosů a obchodu s orgány srbských civilistů z Kosovu předá radě bezpečnosti OSN a Radě Evropy.

Kosovští Albánci vykuchali Srby na obchod s lidskými orgány

Bývalá žalobkyně mezinárodního Haagského tribunálu pro Jugoslávii Carla del Ponteová, která se svými prohlášeními podílela dlouhá léta na vytváření negativních postojů Západu vůči Srbům, ve své autobiografické knize vykládá, jak současné vedení nezávislého Kosova vydělávalo na obchodě s orgány, odebíranými od unesených Srbů.

Okresní soud v Bělehradu už začal s výslechy svědků o únosech v létě 1999 v Kosovu, kde bylo uneseno 300 mladých Srbů, kteří, jak uvádí bývalá žalobkyně, byli vyvezeni do Albánie a tam jim byly odebrány vnitřní orgány.

Tyto hrozné zločiny, které jsou srovnatelné snad jen s tím, co dělali nacisté za války, se odehrávaly v koncentrácích, kam sváželi mladé Srby a kde ve strašných bolestech umírali, se podle slov žalobkyně Ponteové, zabývali lídři UCK (tzv. Kosovské osvobozenecké armády, jejíž vlajky jsou nyní vyvěšeny po celém "nezávislém" Kosovu; pozn. red.). Jedním z jejích velitelů byl i současný premiér Hashim Thaci, přezdívkou Zmije. Na něho jsou shromážděny desítky svědectví o zvěrstvech, které jako polní velitel, dovolil provádět se Srby.

V Srbsku ho vždycky považovali za válečného zločince. Existuje mnoho svědectví o desítkách zvěrstev, které jako polní velitel nařídil provést vůči Srbům v Kosovu. Ovšem od roku 1999, kdy letadla NATO začaly "čistit" Kosovo od srbské armády, zájem Haagského tribunálu byl jednoznačně zaměřen jen na "zločiny Bělehradu".

Simo Spasič, představitel Svazu rodin kosovských Srbů zmizelých beze stop, se několikrát setkal s paní Ponteovou a předal jí důkazy o únosech a likvidaci kosovských Srbů v koncentrácích. Avšak dokonce i po tom, co v roce 2003 žalobkyně navštívila místo těchto zločinů v městečku Burel na severu Albánie a byla v domě, kde se uskutečňovalo odnímání orgánů, přesto nebyla ochotna začít s trestním stíháním, i když podle jejího osobního doznání, tam byly nalezeny stopy krve a lékařské nástroje a zařízení.

...mnohé srbské organizace se pokoušely od Haagského tribunálu dosáhnout vyšetřování Albánců v Kosovu a předali tribunálu podrobné mapy s místy, kde byly pohřbeny oběti a označena místa koncentráků na území jak Kosova, tak i severní Albánie. Dodávali svědectví o těchto krutých pokusech a případy likvidace mírumilovných civilistů, a to jak dětí tak i dokonce těhotných žen, se kterými bylo zacházeno s mimořádnou krutostí.

Všechny takové pokusy byly již v zárodku potlačeny a ani jeden z těchto faktů nebyl vyšetřován. Sama Ponteová ve se přiznala, že vyšetřování válečných zločinců je v současnosti především mimořádně zpolitizovaná záležitost. Kdyby se o zločinech Albánců obecně vědělo, pak by o žádné nezávislosti Kosova nemohlo být ani řeči. Ne náhodou spatřila kniha del Ponteové světlo světa až nyní, až po vyhlášení samostatnosti Kosova.

....tento krvavý byznys kontroloval samotný Hashim Thaci - na orgánech odňatých od živých lidí vydělal miliony dolarů. Svědectví o tom se bez úspěchu pokusila v Haagu při procesu se Slobodanem Miloševičem uvést bývalá soudkyně okresního soudu v Prištině Danica Marinkovičová. Podle jejích slov, mise OSN v Kosovu (UNMIK) kterou tehdy vedl současný francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, bránila vyšetřování případů únosů a zmizení lidí v Kosovu. ... právě funkcionáři UNMIK nedovolili "železné Carle" zahájit vyšetřování Albánců v souvislosti s mizením lidí a obchodem s lidskými orgány... Informace o vraždách Srbů a obchodu s jejich orgány měla soudkyně Ponteová, která nikdy neskrývala své negativní vztahy k Srbům, již v roce 1999.

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) disponuje dodatečnými informacemi, které podporují tvrzení bývalé hlavní prokurátorky haagského soudu Carly del Ponteové, zveřejněné v její knize Lov. Del Ponteová tam píše i o prodeji orgánů kosovskosrbských zajatců.

Ve svém prohlášení organizace zdůraznila potřebu nezávislého vyšetřování, které by objasnilo osud téměř 400 Srbů, kteří jsou po skončení války v Kosovu nezvěstní.

„Objevili jsme závažné a spolehlivé informace, které podporují tvrzení o únosech, převozech z Kosova do Albánie a odebírání a prodeji lidských orgánů,“ uvedl v pondělí vyšetřovatel HRW pro mimořádné situace Fred Abrahams.

„Úřady v Prištině a Tiraně mohou ukázat svou oddanost spravedlnosti a vládě práva vedením podrobného vyšetřování,“ podotkl Abrahams.

Organizace poslala 4. dubna dopis kosovskému premiérovi Hasimu Thacimu, který na prodeji orgánů podle srbských médií vydělal miliony dolarů, aby nařídil vyšetřování o těchto tvrzeních. Podobnou výzvu adresovala i albánskému premiérovi Salimu Berishovi. Ani jeden z nich na výzvu nereagoval, podotkla HRW.

Del Ponteová v knize uvedla, že haagský tribunál od spolehlivých novinářů dostal informace, že kosovští Albánci převezli 100 až 300 lidí z Kosova do severní části Albánie po 12. červnu roku 1999, tedy poté, co Kosova přišly jednotky NATO.

Členové HRW tyto informace přezkoumali. Sedm Albánců, kteří sloužili v Kosovské osvobozovací armádě, jim potvrdili při oddělených rozhovorech, že byli přítomni při převozech unesených Srbů.

„Další zajatce tvořily ženy z Kosova, Albánie, Ruska a dalších slovanských zemí,“ uvedl Abrahams.

Organizace hovořila i se dvěma lidmi, kteří byli přítomni v domě v albánském městě Burel v době, kdy tam přišli vyšetřovatelé z mise OSN v Kosovu. V domě údajně odebírali zajatcům orgány.

Abrahams vyzval k náležitému vyšetření celého případu a také k objasnění osudu nezvěstných kosovských Albánců, na kterém by se měly aktivněji podílet srbské úřady.

Autor: Michal Werdan | pondělí 3.11.2008 9:14 | karma článku: 24,71 | přečteno: 1641x
  • Další články autora

Michal Werdan

Minsk a Pravý sektor

13.2.2015 v 21:34 | Karma: 16,32

Michal Werdan

Americká Pandořina skříňka

10.2.2015 v 13:05 | Karma: 33,61

Michal Werdan

Sýrie - opravdové peklo na zem

12.9.2013 v 18:40 | Karma: 21,13

Michal Werdan

Násilí proti Srbům na Kosovu

4.3.2010 v 11:25 | Karma: 21,86
  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3209x
Budu psát o věcech co mi vadí...

Lidé, kteří jsou opravdu velmi divní se mohou dostat do významných pozic a mohou mít i značný vliv na dějiny.


G. W. Bush